Pokopališče Mokronog, spominski prostor, namenjen za raztros pepela pokojnikov
V Sloveniji prevladujeta dva načina pokopov:
- klasični pokop s krsto,
- pokop z žaro.
Prevladujoč način pokopa so žarni pokopi, ki že nekaj let presegajo število klasičnih pokopov (v povprečju skupaj od 65 do 70 %). Bistveno več žarnih pokopov je v mestnih okoljih, kot na podeželju.
V zadnjih letih pa se svojci vse več odločajo tudi za tretji način pokopa, t.j. za raztros pepela pokojnika. Zakaj uredit prostor, namenjen za raztros pokojnikovega pepela? Preprosto. Zaradi izkazanega interesa ljudi in števila dosedanjih raztrosov, predvsem pa iz pietetnih razlogov, (PIETETA je spoštovanje, je spomin na osebnost umrlega, ki ga posameznik goji v skladu s svojim prepričanjem), ki so bili do sedaj v našem okolju slabo prepoznani. V okviru splošne svobode človekovega ravnanja sodi tudi pravica posameznika, da odloča o tem, kaj se bo po njegovi smrti zgodilo z njegovimi posmrtnimi ostanki, recimo v primeru upepelitve. Splošna svoboda ravnanja pa ne pomeni neomejene svobode, pač pa se lahko ta uresničuje le v ustavnih okvirih.
Prav temu pa je sledila občina Mokronog-Trebelno, ki je na osnovi do sedaj zaznanega interesa po raztrosu in že udejanjenih primerov, na enem od delov mokronoškega pokopališča, povsem na novo uredilo spominski prostor za raztros pepela pokojnika, z možnostjo obeležja.
Projektno idejo je izdelal arhitekt Rupert Gole, skupaj z njegovo ekipo arhitektov. Zamislil si je poslednjo pot pokojnika, ki zaokroži proti sinjemu nebu in opravi še zadnji krog življenjske poti. Arhitektova misel oziroma ideja je bila: ”S prehodom na drugo stran portala, ki predstavlja mejo med tem in onim svetom, na vrhu, bližje nebu, se pokojnik z vetrom poslovi.” Raztros pepela se opravi pred prisotnimi, ki s pogledom navzgor, proti žari in nebu obrnejo nov list.
Po pridobitvi projekta smo vizualizacijo predstavili občanom na občinski spletni strani. V glavnem je bil odziv pozitiven. Občani so našo gesto pozdravili, ne pa vsi. Nekateri so razmišljali tudi z očitkom, da se o tem že predolgo pogovarjamo in da težko verjamejo, da iz tega kaj bo. Drugi zopet, da bi morala občina to že zdavnaj urediti itd. V glavnem pa je bila ideja lepo sprejeta.
Na pokopališču Mokronog smo imeli do sedaj 5 primerov raztrosov. Zadnjega konec oktobra, čeravno prostor še ni bil povsem in dokončno urejen.
Danes, ko je projekt končan, ko je spominski prostor za raztros pepela pokojnikov urejen, smo lahko vsi zadovoljni, upamo, da tudi občani in svojci tistih pokojnikov, ki so že našli svoj mir na tem mestu. Vsa dela so mojstrsko izvedli domači izvajalci.
S tem dejanjem je občina izpolnila pričakovanja vseh tistih, ki so na mokronoškem pokopališču, ko je šlo za raztros pepela pokojnikov, pogrešali bolj spoštljiv odnos do človekovega osebnega dostojanstva. S tem projektom pa je občina tudi zaključila eno od številnih, za letošnje leto, načrtovanih naložb.
Občinska uprava