V občini Mokronog-Trebelno se je julija 2011 pričela gradnja odprtega širokopasovnega - optičnega omrežja elektronski komunikacij, ki bo naročnikom omogočil dostop do sodobnih telekomunikacijskih rešitev, večjih hitrosti interneta, IP telefonije in IP televizije.
Izgradnja celotnega omrežja naj bi se po pogodbi zaključila v 18 mesecih. O priklopih na omrežje se bodo zainteresirani pogovarjali neposredno z izvajalcem del, podjetjem GVO d.o.o.
Gradnja odprtega širokopasovnega omrežja se je pričela v jeseni 2011. Dne 1. junija 2011 je bila namreč sklenjena pogodba o sofinanciranju operacije »Gradnja odprtega širokopasovnega omrežja elektronskih komunikacij« z občino Mokronog-Trebelno kot nosilno občino v konzorciju občin Mokronog-Trebelno, Šentrupert, Mirna Peč, Trebnje (Mirna), Žužemberk in Sevnica ter Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Skladno z idejnim projektom, na podlagi katerega je bil izbran zasebni partner in izvajalec del, GVO d.o.o., projekt zajema skupaj 5.585 gospodinjstev ter 2.161 poslovnih uporabnikov v občinah Mokronog-Trebelno, Šentrupert, Mirna Peč, Trebnje, Mirna, Žužemberk in Sevnica. Skupna dolžina načrtovane hrbtenične trase kabelske kanalizacije v okviru projekta znaša približno 951 kilometrov, vanjo pa so delavci GVO d.o.o. s posebno tehnologijo vpihovanja kablov v cevi upihnili več kot 1.500 kilometrov optičnih kablov, saj na nekaterih delih omrežja v eni cevi hkrati poteka več optičnih kablov. Potrebno je bilo zgraditi tudi razvode do posameznih upravičenih gospodinjstev v dolžini okrog dodatnih 200 kilometrov in upihniti dodatnih 400 kilometrov optičnih kablov. Glede na takšne dimenzije predstavlja projekt gradnje odprtega širokopasovnega omrežja elektronskih komunikacij v občinah Mokronog-Trebelno, Šentrupert, Mirna Peč, Trebnje, Mirna, Žužemberk in Sevnica najobsežnejši projekt gradnje telekomunikacijskega omrežja v Sloveniji, ki se gradi na tako velikem območju in v tako kratkem času.
Projekt gradnje, upravljanja in vzdrževanja odprtega širokopasovnega omrežja elektronskih komunikacij v občinah Mokronog-Trebelno, Šentrupert, Mirna Peč, Trebnje, Mirna, Žužemberk in Sevnica je hkrati tudi eden večjih aktualnih projektov javno-zasebnega partnerstva v Sloveniji. V projektu kot javni partner nastopa vseh šest (zgoraj naštete) občin, nosilna občina v projektu pa je občina Mokronog-Trebelno. Kot zasebni partner (ter hkrati soinvestitor in izvajalec del, skladno s pogoji razpisa Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo) je v projekt vstopil GVO, d.o.o. Ljubljana.
Predmet javno-zasebnega partnerstva je v prvi fazi izgradnja sodobnega optičnega kabelskega omrežja, v drugi fazi pa v vlogi koncesionarja tudi tekoče upravljanje in vzdrževanje omrežja, saj bodo prek njega lahko ponujali storitve vsi zainteresirani ponudniki telekomunikacijskih storitev. V javno-zasebnem partnerstvu GVO, d.o.o. nastopa tako v vlogi soinvestitorja in izvajalca gradnje tega omrežja kot tudi v vlogi koncesionarja omrežja, ki bo to vlogo opravljalo še 20 let po izgradnji omrežja in v tem času zagotavljalo čim bolj nemoteno delovanje omrežja.
Financerji projekta
Projekt je financiran iz javnih in zasebnih sredstev. Celotna vrednost projekta je 24.630.926,00 EUR. Javna sredstva predstavljajo sredstva v višini 14.649.041,00 EUR, ki so bila pridobljena na javnem razpisu Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo. Evropska Unija je iz Evropskega sklada za regionalni razvoj financirala 85 % vrednosti javnih sredstev (12.451.684,85 EUR), Republika Slovenija pa je zagotovila preostalih 15 % javnih sredstev (2.197.356,15 EUR). Občine so za čim bolj ekonomično izvedbo projekta brezplačno podelile služnosti na javnih površinah v njihovi lasti.
Zasebna sredstva v višini 9.981.885,00 EUR je zagotovil zasebni partner GVO, d.o.o.. Cilj zasebnega partnerja je, da si vložena sredstva povrne tekom 20-letnega koncesijskega obdobja upravljanja in vzdrževanja, saj bo v fazi upravljanja in vzdrževanja prejemal prihodke od ponudnikov storitev, ki bodo prek zgrajenega omrežja tržili svoje storitve. Končni uporabniki (gospodinjstva oz. poslovni uporabniki) tako ne bodo imeli nikakršnih rednih obveznosti do GVO, d.o.o., saj bodo za storitve plačevali neposredno ponudniku storitev, ki ga bodo izbrali sami.
Operacija je bila delno sofinancirana s strani Evropske Unije, in sicer iz Evropskega sklada za regionalni razvoj; operacija se je izvajala v okviru Operativnega programa krepitve regionalnih razvojnih potencialov za obdobje 2007 – 2013, razvojne prioritete: Gospodarsko-razvojna infrastruktura, prednostne usmeritve: Informacijska družba.